İçeriğe geç
Anasayfa » RC Araba Pilleri

RC Araba Pilleri

  Giriş seviyesi : Nimh (Nikel) bataryalar

  Piyasada ucuza satılan arabalarda genelde nikel pil bulunmaktadır. 3.6V Nimh Batarya, 4.8V Nimh Batarya, 6V Nimh Batarya, 7.2V Nimh Batarya, 9.6V Nimh Batarya, 12V Nimh Batarya bulunmaktadır.

  Araçtan istenilen performansa ve ürün kalitesine göre bu pil voltajları değişkenlik gösteriyor.

  Nimh RC Araç pilleri için arıza ve sorun giderme tamir işlemleri:

  Arabalarda bulunan nikel piller uzun süre beklemişlerse ve çalışmıyorlarsa içindeki pilleri kontrol edebiliriz. Eğer pillerde akıntı varsa pillerin yenilenmesi gerekecektir. Eğer pillerde akıntı yoksa anlık yüksel voltaj girişi yaparak (Pilinizin yaklaşık 2 katı voltajı) birkaç saniye uygulayıp bunu bir kaç defa tekrarlayarak pillerinizi kontrol edebilirsiniz. Eğer pillerin voltajında düzelme olmuyorsa pilleriniz bitik demektir.

  Bazı pillerde voltajlarda düzelme olduğu halde piller özelliğini yitirdiği için kısa sürede boşalma eğilimi göstermektedir. Bu da pilinizin bitmiş olduğunu gösterir. Böylesi durumlarda pilinizin yenilenmesi gerekir. PİL SERVİSİ olarak size dilediğini kalitede ve dilediğiniz değerlerde seçenekler sunarak punto kablo ve soket takılma işleminden sonra pilinizi teslim etmekteyiz. Lütfen pilinizi getirirken şarj adaptörünü de getirmeyi unutmayınız.

  Orta seviye RC araçlar için LIFEPO4 RC Araç Pilleri

  Orta seviye RC arabalarda son zamanlarda LIFEPO4 pil hücreleri tercih ediliyor. Hafiflik, yüksek voltaj ve iyi bir performans için bu pil tipi tercih ediliyor.

  LIFEPO4 RC Araç pilleri için arıza ve sorun giderme tamir işlemleri:

  Orta seviye RC araçlarda kullanılan LIFEPO4 (lityum demir fosfat) piller yüksek kapasite ve performanslı pillerdir. LIFEPO4 pil tipinde 2.2V altına düşüldüğünde akıllı şarj cihazları pili görmedikleri için şarj problemleri oluşabiliyor.  Bununla birlikte hücreler haricen şarj edilebiliyor. Bu durumda bazı piller kurtulabildikleri gibi bazıları yenisiyle değiştirilmek durumunda kalınabiliyor.

  Profesyonel RC Araçların tercihi : Li-po (Lityum Polimer)

  Profesyonel araçlarda ise genelde Lİ-PO (lityum polimer) piller tercih ediliyor.  Li-po piller hızlı şarj olabildikleri gibi çok yüksek deşarj kabiliyetine de sahipler. Profesyonel kullanıcılar bu nedenle Li-po pilleri tercih ediyor.

  Li-po RC Araç pilleri için arıza ve sorun giderme tamir işlemleri:

  Li-po piller performans olarak oldukça iyidirler fakat oldukça hassastırlar. Çabuk delinebilirler ve bu yüzden kullanım ve taşıma esnasında oldukça dikkatli olunmalıdır. Sivru uçlu parçalar pillerin kolaylıkla delinmesine sebep olabilir. Bu da pilin yanmasına ve patlamasına neden olabilir. Li-po pillerin yüksek sıcaklıkta ve soğukta kullanılması bir başka risk faktörüdür.

  Li-po pilleri kullanımında yedek batarya ile birlikte kullanılması pillerin dinlenmesini sağlayacaktır. Uzun süre kullanılmaması uygun değildir.  2 yada 3 aydar bir deşarj edilip şarj edilmelidir. Kullanırken bataryayı sonuna kadar bitirmek pilin tekrar şarj edilememesine sebep olmaktadır. 2.7V altına düşen hücre voltajlarını akıllı şarj aletleri algılamadıkları için piller şarj olmamaktadırlar. Bu gibi durumlarda dışarıdan voltaj desteğiyle pillerin kurtarılması sağlanabilir.  Özellikle Lityum polimer pillerde bu gibi müdahelelerde bulunmadan önce iki kere düşünmekte faydar var. En iyisi risk almadan bir profesyonelden destek almak olacaktır.

  Open chat
  Whatsapp Destek Hattı